Co należy wiedzieć o możliwości odrzucenia spadku?

Są takie sytuacje, kiedy przyjęcie spadku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto więc pamiętać, że zgodnie z prawem mamy pełne prawo do jego odrzucenia - wiąże się to jednak z pewnymi formalnościami. Kiedy więc warto zdecydować się na odrzucenie spadku i jakie kroki przedsięwziąć, by tego dokonać?

Kiedy warto odrzucić spadek?

Gdy dowiadujemy się, iż jesteśmy jednym ze spadkobierców zmarłej osoby, mamy zasadniczo trzy możliwości:

Podstawową sytuacją, w której dobrym rozwiązaniem może okazać się odrzucenie spadku w całości może być pozostawienie przez zmarłego ogromnych długów. Zdarza się bowiem, że spadkodawcy pozostawiają po sobie zadłużenia większe, niż wartość przedmiotów wchodzących w skład spadku. Aby uniknąć odpowiedzialności za te długi, spadek najlepiej będzie odrzucić.

Zaznaczyć należy, że rodzic nie może tak po prostu odrzucić spadku przeznaczonego dla małoletniego dziecka. Nawet, jeśli wiemy, że spadek jest zadłużony, ostateczna decyzja co do tego, czy jego odrzucenie nie naruszałoby interesów dziecka należy do Sądu Rodzinnego..

Jak złożyć wniosek o odrzucenie spadku?

Wniosek o odrzucenie spadku możemy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla nas miejscowo (czyli ze względu na miejsce zamieszkania), lub u notariusza. Pamiętajmy, że przysługuje na to termin 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o powołaniu do spadku. Najczęściej oznacza to po prostu dzień, w którym dowiedzieliśmy się o śmierci zmarłego.

Aby wniosek o odrzucenie spadku został przyjęty przez sąd, lub notariusza, należy poprawnie go wypełnić. W przypadku wątpliwości, w jaki sposób wypełnić wniosek o odrzucenie spadku, warto skonsultować się z profesjonalnym adwokatem, takim jak np. prawnik Mariusz Jakubowski z Tarnowskich Gór. Wniosek taki należy uzupełnić o odpowiednie załączniki, jak między innymi odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, odpis skrócony aktu urodzenia osoby składającej wniosek o odrzucenie spadku, czy też zgoda Sądu Rodzinnego na odrzucenie spadku w imieniu osoby małoletniej. 

Wniosek o odrzucenie spadku po terminie

Zasadniczo nie można przedłużyć 6-miesięcznego terminu na odrzucenie spadku, jako, że wynika on z ustawy. Niemniej jednak, prawo przewiduje pewien wyjątek. Przed sądem można bowiem złożyć oświadczenie o uchyleniu się od przyjęcia spadku. Nie jest to jednak proste. Z możliwości tej skorzystać mogą bowiem praktycznie tylko i wyłącznie osoby, które udowodnią, że nie były w stanie złożyć w terminie wniosku o odrzucenie spadku z takich przyczyn, jak:

W takiej sytuacji mamy do czynienia z tak zwaną wadliwością oświadczenia woli. Samo złożenie oświadczenia o uchyleniu się od przyjęcia spadku nie jest jednak równoznaczne z jego przyjęciem. Sąd będzie musiał bowiem wyznaczyć termin rozprawy, podczas której będziemy mogli przedstawić swoje racje. Pamiętajmy, że sąd jest jedyną instytucją uprawnioną do rozstrzygania w tej kwestii - oświadczenia tego nie złożymy zatem u notariusza. 

Jeśli szukasz więcej informacji na temat dziedziczenia spadku, zapoznaj się z treścią na stronie https://adwokat-jakubowski.pl/spadki/.