Postępowanie rozwodowe a podział majątku wspólnego małżonków

Sprawy rozwodowe wiążą się z wieloma zagadnieniami, takie jak opieka nad dzieckiem i podział majątku. Przeważnie strony rozwodzące się działają w afekcie, co wpływa niekorzystnie zarówno na sytuację dzieci, jak i również na stan posiadania. Warto jest skorzystać z porad wyspecjalizowanych adwokatów, ponieważ nie każdy dysponuje wiedzą na temat prawa rozwodowego. Jak wygląda podział majątku po rozwodzie? 

Dobry adwokat to podstawa

Rzadko kiedy sprawy rozwodowe przebiegają w spokoju i bez zbędnych emocji. Często słowo konflikt najlepiej oddaje rzeczywistość. Rykoszetem obrywają oczywiście dzieci, które nie mają większego wpływu na źródło konfliktu między rodzicami. Wynikają na tym tle poważne kłopoty, takie jak ograniczanie kontaktu z dziećmi bądź ich uprowadzanie. Równolegle występującym problemem jest podział majątku eks-małżonków. Obie strony kierują się nadmiarem emocji i pewnością swoich racji. W ostateczności kierują sprawę do sądu. 

Warto podkreślić, że rozwiązanie problemów rodzinnych jest dość proste. Wystarczy wybrać się do kancelarii prawnej i przedstawić swój problem. W przeciwieństwie do zwaśnionych stron adwokat odpowiedzialny za prowadzenie spraw rodzinnych w Łodzi, nie kieruje się emocjami. Korzysta ze swojej wiedzy prawniczej, aby rozwiązać zaistniały problem. Przygotowuje mentalnie na etapie przedprocesowym, sporządza pisma sądowe i reprezentuje klienta w trakcie procesu sądowego. Może też pełnić funkcję mediatora pomiędzy stronami. 

Podział majątku - jakie są praktyki? 

Podział majątku jest jednym z najczęściej występującym problemów poruszanych w trakcie postępowania rozwodowego. Warto zacząć od wyjaśniania zagadnienia wspólnoty majątkowej. Czym ona tak w zasadzie jest? Zgodnie z obowiązującą literą prawa, za majątek wspólny uważa się wszystkie aktywa, którymi dysponuje małżeństwo. To może być wspólny dom, samochód, działka i tak dalej. Już na etapie przedprocesowym może dojść do próby polubownego załatwienia tematu podziału majątku. Jeśli jednak mediacje między stronami nie zostaną zwieńczone sukcesem, to podział majątku wspólnego małżonków może przybrać jedną z trzech form. 

To najczęstsze sposoby rozwiązywania konfliktu dotyczącego podziału majątku w trakcie rozprawy rozwodowej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dziedziczenia i darowizn. Warto podkreślić, że kredyt nie jest składnikiem majątkowym i nie jest przedmiotem procesu. 

Dziedziczenie i darowizny - jak wygląda podział?

Zarówno kwestie spadkowe, jak i darowizny nastręczają problemów przy podziale majątku. Z pomocą wychodzą adwokaci z takich kancelarii jak Kancelaria Adwokacka Maciej Migus. To oczywiście tylko przykład. Takich podmiotów jest znacznie więcej i warto skierować się do nich, mając wątpliwości i pragnąc rozwiązać zaistniały problem. Dziedziczenie i darowizny stanowią wspólnotę majątkową, o ile zapisy nie stanowiły inaczej.

Co to w praktyce oznacza? Jeśli spadek lub darowizna zostały przypisane jednemu z członków rodziny, to nie stanowi składnika wspólnoty majątkowej. Wyjątek stanowią przedmioty codziennego użytku, które były wykorzystywane na co dzień przez wszystkich. Drugim wyjątkiem jest sytuacja, kiedy to jedna ze stron odziedziczyła działkę, na której druga postawiła dom. Wówczas w trakcie podziału majątku, pierwsza ze stron jest winna zwrot środków wchodzących w skład poniesionego wkładu własnego.